TERAPIA TSR
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach (ang. Brief Solution Focused Therapy) należy do jednego z szesnastu współczesnych wiodących systemów psychoterapeutycznych. Jest to rodzaj terapii krótkoterminowej. Termin krótkoterminowa oznacza, że staramy się osiągnąć cele wspólnie ustalone z Klientem, tak szybko jak to jest możliwe, przy maksymalnym wykorzystaniu istniejących zasobów.
Celem terapii jest znalezienie najlepszego rozwiązania trudnej sytuacji, opierając się na mocnych stronach i możliwościach Klienta.
Praca terapeutyczna nastawiona jest na szukanie, wydobywanie i wzmacnianie momentów, w których klient korzystał ze swoich sił, zasobów, umiejętności. Stąd też atmosfera samych spotkań terapeutycznych jest często przepełniona właśnie tym, co jest w danym człowieku dobre i dla niego korzystne.
TSR różni się od innych modeli psychoterapeutycznych podejściem do diagnozy psychologicznej. W TSR nie diagnozuje się Klienta, nie szuka się problemu lecz poszukuje się rozwiązań.
To podejście terapeutyczne idealnie sprawdza się w przypadku osób, które:
doświadczają stresującej sytuacji życiowej,
czują przesilenie z powodu zbyt dużej ilości trudnych spraw,
mają problemy z dostosowaniem się do zachodzących zmian.
TERAPIA TRAUMY
Terapia psychotraumatologiczna skierowana jest do osób, które w przeszłości przeżyły traumatyczne wydarzenia, wpływające negatywnie na obecne funkcjonowanie w wielu obszarach życia. Do zdarzeń tych zaliczamy:
traumy interpersonalne (nadużycia seksualne, gwałty, przemoc domowa fizyczna i psychiczna, zaniedbanie emocjonalne w dzieciństwie)
klęski żywiołowe, katastrofy
wypadki komunikacyjne
napady
doświadczenia wojenne
nagłą śmierć bliskiej osoby
żałobę - zbyt długą, zablokowaną lub niedokończoną
diagnozę śmiertelnej choroby
Trudne i nieprzepracowane doświadczenia mogą w następstwie wywołać objawy stresu pourazowego (PTSD – ang. posttraumatic stress disorder). Do objawów tych należą:
powracające żywe wspomnienia traumy
intruzywne (natrętne) myśli i wspominienia
problemy z pamięcią doświadczenia traumatycznego
pogorszenie nastroju
drażliwość
wybuchy gniewu
problemy ze snem
powracające sny związane z traumatycznym przeżyciem
zaburzenia koncentracji uwagi
wycofanie społeczne
poczucie bezradności
niepokój
zaburzenia somatyczne (bóle głowy, brzucha)
Praca z osobami doświadczonymi traumą, polega na zbudowaniu bezpiecznej relacji, zastosowaniu technik terapeutycznych i relaksacyjnych, które pozwolą Klientowi oswoić sytuacje lękowe, oraz odzyskać równowagę emocjonalną i kontrolę nad życiem.